Francouzský velvyslanec Stéphane Crouzat navštívil VŠE

Nový velvyslanec Francouzské republiky pan Stéphane Crouzat navštívil dne 11. června 2024 v doprovodu atašé pro vědu a vysoké školy paní Véronique Debord- Lazaro Vysokou školu ekonomickou v Praze. Rektor VŠE doc. Petr Dvořák ocenil mimořádný přínos francouzského velvyslanectví pro rozvoj meziuniverzitní spolupráce.

K pilířům této spolupráce patří Francouzsko-český institut řízení (IFTG), který na VŠE působí již od roku 1990. Hlavním projektem IFTG je studijní program MBA_Master Management et Administration des Entreprises, jehož absolventi získávají diplom MBA Vysoké školy ekonomické v Praze a diplom Master 2 Université Jean Moulin Lyon 3, iaelyon School of Management. Během své návštěvy se pan velvyslanec setkal i se zástupci iaelyon, School of Mangement prof. Chabanne-Rivem a prof. Wisslerem, kteří předsedali komisím pro výběrové řízení do programu MBA pro akademický rok 2024/2025.

Prorektorka pro mezinárodní vztahy prof. Machková prezentovala výsledky spolupráce s francouzskými univerzitami v roce 2023. Na 20 partnerských vysokých škol vyslala VŠE celkem 122 studentů a přijala 141 francouzských studentů. Francie tak byla v roce 2023 nejvýznamnějším partnerem v oblasti studentských výměn.

Tab. 1: Hlavní partnerské země pro studentské mobility (2023)

Počet vyslaných studentů Počet přijatých studentů Studentské mobility celkem
Francie 122 141 263
USA 62 195 257
Německo 158 86 244
VŠE celkem 1 201 929 2 130

Další spolupráce s francouzskými univerzitami probíhá ve formě krátkodobých mobilit, například v rámci programů BIP (Blended Intensive Porgrams) nebo formou organizace odborných seminářů pro partnerské vysoké školy. Významné je i hostování učitelů VŠE ve Francii (v roce 2023 bylo realizováno 43 výukových mobilit).